Kaip išsirinkti medžiagas lauko terasai?

Lauko terasa – tai ilgalaikė investicija į jūsų gyvenimo kokybę ir aplinkos grožį. Teisingai parinktos medžiagos ne tik padeda išvengti nereikalingų remontų ar korekcijų ateityje, bet ir užtikrina komfortą, saugumą bei estetinį vaizdą visais metų laikais. Šiame straipsnyje apžvelgsime, nuo ko pradėti, kokius komponentus verta įvertinti ir kaip nesuklysti renkantis.
1. Nuo ko pradėti: planavimas ir paviršiaus paruošimas
Prieš perkant medžiagas, svarbiausia atsakyti į kelis esminius klausimus:
Kokia bus terasos paskirtis: poilsio zona, vaikų žaidimų vieta, valgomasis lauke?
Ar terasa bus veikiama tiesioginių saulės spindulių ar bus dalinai dengta?
Ar norite, kad terasa būtų vientisa su esama architektūra, ar išsiskirtų?
Ar terasa bus ant žemės, ar pakelta nuo pagrindo?
Koks gruntas: žemė, betonas, plytelės?
Apskaičiuokite būsimos terasos plotą, įvertinkite grunto lygumą, drenažo galimybes, numatykite, ar reikės pakėlimo sistemų, tokių kaip pjedėstalai. Šis paruošiamasis etapas – esminis, nes nuo jo priklauso visų tolimesnių medžiagų pasirinkimas bei montavimo eiga.
Tarkime, jeigu terasa planuojama ant esamo betoninio pagrindo, pjedėstalai padės išlyginti nelygumus ir sukurti reikiamą nuolydį. O jei terasa įrengiama ant žemės – reikės papildomai pasirūpinti drenažu ir atspariu konstrukcijos pagrindu.
2. Terasos lentų pasirinkimas
Terasinių lentų pasirinkimas – tai svarbiausias žingsnis, formuojantis tiek terasos vaizdą, tiek jos funkcionalumą. Rinktis galima iš kelių pagrindinių grupių:
Termomediena – stabilus, ekologiškas pasirinkimas. Karščiu apdorota mediena tampa atsparesnė puvimui, kenkėjams, mažiau linkusi deformuotis.
WPC medienos kompozitas – itin mažai priežiūros reikalaujanti medžiaga, idealiai tinkanti drėgnoms ar šešėliuotoms vietoms.
Impregnuota spygliuočių mediena – patrauklus kainos ir kokybės santykis, bet reikalauja reguliarios priežiūros.
Egzotinė mediena (pvz., ipe, cumaru, bangkirai) – labai didelis kietumas ir atsparumas aplinkos poveikiui. Tinka tiems, kurie vertina natūralų, unikalų raštą ir išskirtinę estetiką.
Kietmedis (pvz., maumedis) – natūralus, ilgaamžis pasirinkimas, tačiau kiek reikalaujantis priežiūros.
Pavyzdžiui, miesto buto terasai ant stogo dažnai pasirenkamos WPC lentos, nes jos nebijo drėgmės, o sodyboje miške dažniau renkamasi termiškai modifikuota mediena dėl natūralios išvaizdos ir mažesnės priežiūros.
3. Terasos pagrindas: lagės, pjedėstalai, juostos
Tinkamas pagrindas – būtinas stabiliai, lygiai ir patikimai terasos konstrukcijai. Pagrindo elementų pasirinkimas priklauso nuo grunto tipo, terasos aukščio ir apkrovų:
Aliuminio lagės – atsparios korozijai, nesideformuoja, lengvos, tačiau tvirtos.
Medinės lagės – ekonomiškesnis variantas, tinkantis mažesnėms terasoms, tačiau reikalaujantis apsaugos nuo drėgmės.
Reguliuojami pjedėstalai – leidžia tiksliai išlyginti pagrindą, išlaikyti aukštį ir suformuoti reikiamą nuolydį.
Apsauginės juostos – saugo lagių paviršių nuo drėgmės, taip pratęsdamos jų tarnavimo laiką.
Pavyzdžiui, jeigu terasa įrengiama ant plytelių, reguliuojami pjedėstalai padeda be gręžimo išlyginti konstrukciją, o aliuminio lagės užtikrina, kad net ir po daugelio metų konstrukcija nebus išlinkusi ar paveikta drėgmės.
4. Tvirtinimo elementai ir priedai
Ne ką mažiau svarbu – kaip lentos ir kitos konstrukcinės dalys bus pritvirtintos. Netinkami ar žemos kokybės tvirtinimo elementai gali sukelti deformacijas, traškesius ar net kelti pavojų saugumui.
Nerūdijančio plieno medvaržčiai – būtini ilgalaikiam naudojimui lauke.
Paslėpto tvirtinimo sistemos – leidžia sukurti estetiškai švarų vaizdą.
Spaustukai ir laikikliai WPC lentoms – užtikrina ventiliaciją ir apsaugo nuo deformacijos.
Kampai, profiliai, laikikliai – būtini stabilumui ir galutiniam estetiniam rezultatui.
Pavyzdžiui, renkantis WPC lentas su paslėpta tvirtinimo sistema, terasa atrodo vientisai – be matomų varžtų, o lentos gali „kvėpuoti“, taip išvengiant skilinėjimo ar išlinkimo per kaitrą.
5. Priežiūra ir ilgaamžiškumas
Įsirengus terasą, svarbu ją tinkamai prižiūrėti, kad estetinis vaizdas ir funkcionalumas išliktų kuo ilgiau:
Medieną alyvuokite bent kartą per metus.
WPC pakanka reguliariai plauti – jokios papildomos priežiūros nereikia.
Tikrinkite tvirtinimus, ypač po žiemos sezono.
Valykite tarpelius tarp lentų, kad išvengtumėte drėgmės kaupimosi.
Pavyzdžiui, jei terasa įrengta po medžiais, svarbu rudens metu nuvalyti lapus, kad nesusidarytų pelėsio ar slydimo pavojus. Miesto terasoje pakanka kartą per mėnesį nuvalyti dulkes vandens srove.
Reikia pagalbos? Apsilankykite „Medžio bitės“ parduotuvėse!
Terasos įrengimas – tai ne tik estetinis, bet ir techninis sprendimas, kuriame kiekviena detalė svarbi. Jei nesate tikri dėl pasirinkimo ar norite pasitarti dėl konstrukcinių sprendimų – kreipkitės į mūsų specialistus. „Medžio bitės“ parduotuvėse rasite ne tik visą reikalingą asortimentą – nuo WPC ir egzotinės medienos iki tvirtinimo varžtų ar reguliuojamų pjedestalų – bet ir nuoširdų bei profesionalų patarimą.
Užsukite į mūsų parduotuves Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Marijampolėje – padėsime jums pasirinkti geriausius sprendimus ilgaamžei ir estetiškai terasai.